پنج شنبه 2 اسفند ماه 1397  -  Thursday, February 21, 2019
فرهنگ و هنر
شنبه 29 آبان ماه 1395 ساعت 10:47

علی حق‌شناس: معمای شاه تحریف تاریخ است/ مسئولان سریال برداشت‌های شخصی خود از تاریخ را در دهان بازیگران گذاشته اند

دکتر علی حق‌شناس نویسنده و روزنامه نگار در گفت‌وگو با بخش فرهنگ و هنر پیرنا درباره سریال تاریخی معمای شاه گفت: این سریال به رغم بودجه بالای اختصاص یافته به آن نتوانسته اقبال عمومی لازم و نظر خواص را به خود جلب کند. علاوه بر ایرادهای متعدد، این سریال چهره‌ی خاکستری و نادرست از دکتر مصدق و دکتر فاطمی و مبارزات تشکیلاتی و منسجم جبهه‌ی ملی اول در محدود کردن بی‌نظیر قدرت شاه مخلوع و به سرانجام رساندن نهضت ملی شدن صنعت نفت ارائه داده که قابل پذیرش نیست.


این پژوهشگر ارشد تاریخ در ادامه افزود: می‌بایست حضرات سازنده‌ی سریال توضیح دهند چرا در رابطه با موارد مستندی چون پناه دادن تیمسار زاهدی عامل اصلی کودتا در مجلس توسط آیت‌الله کاشانی و ارتباطات شعبان جعفری عامل دیگر کودتا با ایشان، سکوت کرده‌اند؟! آیا این تحریف تاریخ نیست؟!


کاری با موضعگیری‌های آقای کاشانی به نفع محمدرضا شاه و ضد دکتر مصدق در جراید داخلی و خارجی و ده‌ها مورد مرتبط دیگر از جمله اعترافات امرای ارتش طاغوت پس از دستگیری در ابتدای انقلاب در رابطه با کودتای 28 مرداد نداریم.


نویسنده‌ی کتاب حاکمیت تاریخی ایران بر جزایر تنب و بوموسی اظهار داشت: دست‌اندرکاران و تاریخ‌دانان مجرب این سریال باید بدانند که نمی‌توانند عقاید و برداشت‌های شخصی خود از تاریخ و گپ‌وگفت‌های شبانه‌ی خود را در دهان بازیگران تلویزیون گذاشته و آن را در قالب سریال تاریخی به خورد ملت بدهند.


حق‌شناس افزود: مسئولان صدا و سیما باید پاسخ‌گو باشند در حالی که یکی از عوامل اصلی عدم رابطه‌ی جمهوری اسلامی در این چهار دهه با آمریکا، کودتای ننگین آمریکایی انگلیسی 28 مرداد و سقوط دولت ملی دکتر محمد مصدق است که خود به آن اذعان دارند، چرا خدمات ارزشمند وی به ایران و کشورهای تحت استعمار و سلطه‌ی آن زمان که منش و روش وی را سد شکن و الگوی مبارزه با استعمار پیر قرار دادند، این‌گونه تنگ‌نظرانه و کوته‌بینانه به نمایش در می آید؟!


انتهای پیام/

مطالب مرتبط
دفتر ریاست جمهوری
نظرسنجی
آیا با کاهش نرخ سودهای بانکی موافقید؟
اخبار ویژه
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری